Rónin

Město: 
Lomnice nad Popelkou
Žánr: 
Rock
Profilová fotka kapely: 
Rónin
Další fotky: 
Rónin
Rónin
Rónin
Rónin
Rónin
Rónin
Rónin
Rónin
Rok vzniku: 
1998
Obsazení: 

Tomáš Bergr - kytara, zpěv
Martin Břečka - baskytara,
Ondřej Plecháč - bicí
Petr Vedral - kytara, zpěv

Krátké info:
Rónin je původně čistě sportovní kapela původně sestávající ze 4 vrcholových běžců na lyžích. Od října 2009 hraje na basu sdruženář, což kapelu konsolidovalo a zvukově posunulo. Nově za bicí usedl sice nelyžař, ale zase první "opravdický" hudebník... Tvorbě dominují jiné přístupy k hudbě i ceněným textům.

Historie:

Rónin - historie skupiny - fáze 1

Jak to začalo? V mých osobních záznamech se mi podařilo dopátrat, nejzazšího datumu první zkoušky tehdy ještě tříčlenné skupiny na 27. září 1998. Skupina vznikla tehdy jako čistě lyžařská záležitost a kromě trenéra Tomáše Bergra (k) sestávala z jeho tehdejších svěřenců Petra Vedrala (k) a Marka Hanáka (bk), kteří se hraním cizích ale i vlastních písní zdokonalovali, ale i postupně sehrávali. Jelikož tehdy na blízku nebyl žádný bubeník, jako trio zůstali nejméně dalšího 1/2 roku, než se podařilo zkontaktovat tehdy začínající bubenici Lindu Fajxovou, s kterou se zkoušelo zhruba rok až rok a půl. Poté se skupina na čas rozpadla, jelikož ji opustila bubenice s kterou zanikly i veškeré momentální naděje a šance sehnat prostory zkušebny... Ještě před rozpadem se podařilo amatérsky nahrát 2 písně a poslat je do soutěže Jim Beam rock.

Rónin - historie skupiny - fáze 2

Tato fáze nebyla tak dlouhá, jako ta první a nejsou o ní tak přesné záznamy, ani žádné fotografie. Nicméně, základní informace, co se týče časové osy, je ta, že proběhla zhruba 2 roky po rozpadu prvního složení skupiny. Opět ale po euforii z nalezení nového bubeníka Pavla Oravce skončila s jeho odchodem. Během tohoto období existence skupiny se nám ale podařilo docela dobře se sehrát i s novým basákem Michalem Valentou. Když se ale události opět spikly proti nám a došlo k druhému rozpadu skupiny vzaly tyto události oboum zbývajícím zakládajícím členům Petrovi Vedralovi a Tomášovi Bergrovi na několik let chuť jakkoliv se pokoušet skupinu vzkřísit a u Tomáše Bergra to spíše vedlo k dlouhodobé "studiové" práci doma u PC, kde postupně kompletoval dlouho plánované a vysněné CD.

Rónin - historie skupiny - fáze 3

Tuto poslední sestavu inicioval bubeník Jan Charousek (bic), který na jaře tohoto roku nabídl Tomášovi Bergrovi (k, zp)své služby k obnovení skupiny a navíc sehnal prostory, kde je možné zkoušet a následně zakoupil nové bicí. Pak už jen zbývalo oslovit bývalého spoluhráče Petra Vedrala (k). Už na 1. zkoušce 15.6. bylo jasné, že je to hudebně "ono" a tak došlo k oslovení posledního spoluhráče Marka Hanáka (bk) z první sestavy. Naštěstí nebyla velká práce ho přemluvit k obnovení spolupráce, takže 5. 7. 2007 došlo k prvnímu zkoušení kompletní sestavy, která i v tomto složení prvně koncertovala 14.6.2008.

Rónin – historiet skupiny – fáze 4

Již o prázdninách roku 2009 bylo jasné, že se schyluje k personálním změnám uvnitř skupiny. Jelikož se baskytarista Marek Hanák nacházel v „radostném očekávání potomka“, tak se rozhodl skupinu opustit a věnovat se rodině. Podařilo se nám velmi brzy najít náhradu v podobě sdruženáře Martina Břečky, který, ač v basové hře absolutním nováčkem vše dokázal ve velmi krátké době nahradit pílí a tréninkem. K první společné zkoušce došlo 4. 10. 2009. Od této doby se repertoár neustále vybrušuje nejen na ve zkušebně, ale i na koncertech.

Rónin - současnost skupiny - fáze 5

V polovině září 2011 dochází ke změně bubeníka, kdy Jana Charouska nahrazuje Ondřej Plecháč, který působil se skupinou střídavě od léta 2010 zejména v období, když byl Jan Charousek v USA (celé vysokoškolské prázdniny) a dále od jara 2011. Po souvislé prázdninové 3 měsíční výluce J. Charouska v roce 2011 Ondřej plynule přešel do role plnohodnotného člena skupiny. Hlavní přínosem O. Plecháče by měla být bubenická zručnost a schopnost objevovat složitější kompozice.