Summer Showdown Fest - 27.8.2011

Summer Showdown FestAčkoliv je Liberecký kraj malý, mnoho lidí neví co se děje třeba jen přes kopec od nich. Dnes vám přináším report z akce, která se konala na Frýdlantsku, konkrétně v Lázních Libverda. V tomto malebném lázeňském městečku se na úplném okraji vyskytuje klub Stodola. Název v tomto případě mluví za vše – hraje se tu opravdu v klasické stodole, což v praxi znamená, že se tu teplota celoročně večer drží okolo 5°C. Dne 27.8. se zde uskutečnil malý festival s názvem Summer Showdown Rock Fest. V tomto článku si můžete přečíst dojmy z pohledu hrajícího basisty.

 

Celá akce pro mě začala kolem 16. hodiny odpolední klasickou generálkou a nakládkou u zkušebny. Jelikož jsme domácí, tak přesun kapelní ďábelsky červenou dodávkou proběhl během několika minut. Počasí nám klasicky přidělilo notnou dávku vody, takže jsme po příjezdu rychle zapluli dovnitř a začali se proklínat, že jsme své zimní bundy nechali opět viset v šatníku. Akce měla oficiálně začít v 17 hodin, ovšem teprve v půl sedmé začala postupně zvučit první kapela večera - Thorley. Po zvukové zkoušce, která se značně protáhla, spustila svůj DJ set místní banda canabass. První set večera byl ve znamení reagge rytmů. Po několikaminutovém DJ setu znovu přezvučovala kapela Thorley, aby konečně začala hrát. Thorley hrají takový klasický heavy-metal. Zvuk první kapely nebyl úplně nejlepší, avšak na rozjezd k výbornému pivu myslím kapela v čele se zpěvačkou svůj účel splnila.

Ihned po skončení koncertu Thorley opět spustili canabass svůj set. Tentokrát trošku přidali na tempu, ale stále se drželi spíše chill-outové muziky.

Během setu canabass jsme začali stavět my - skoro domácí kapela Cumulonimbus. Nazvučeno jsme měli mnohem rychleji než první kapela a nejspíš se podařily eliminovat všechny problémy, protože i výsledný zvuk se nám zdál lepší. Nechci ale soudit svůj vlastní koncert a proto jsem požádal mého bývalého spoluhráče a vlastně nezávislého diváka Pítýho, který naše vystoupení zhodnotil jako „svěží, které zaujalo hodně lidí“. Z našeho pohledu to znamenalo, že se zaplnil „pařící prostor“ a my si tak mohli koncert parádně užít.

Po skončení našeho vystoupení opět roztočili vinyly kluci z canabassu, tentokrát už se jednalo o drum and bass. My jsme bleskurychle sklidili a stavět začaly hvězdy večera. Grunge-rockoví h.USA z Českých Budějovic. Před pár měsíci ve stodole hráli s námi, ale chyběl jim druhý kytarista. Na Summer Showdown Festu se ukázali v plné síle a bylo hned jasné, v čem spočívá kouzlo jejich muziky. To, co jsem slyšel při koncertu h.USA, je podle mne zvuk špinavé grungeové kytary, jak má být. Ale to nebylo všechno, h.USA tentokrát postavili sadu dvou bicích sestav a několik věcí odehráli s hostem Mírou, který navíc celou tuto akci organizoval. V tom ale narušil průběh akce příjezd Policie ČR s příkazem ztišit PA na polovinu. Kluci odmítli pokračovat na poloviční výkon, dali poslední věc a elegantně zakončili vystoupení.

Stejně jako h.USA odmítla hrát na polovinu i další kapela F.A.KING a tak si na hardcore ze Železného Brodu budeme muset ještě počkat. Po kapele h.USA opět roztočili vinylové desky kluci z canabassu a hráli drum and bass pro lidi, co se rozhodli ještě chvíli zůstat. My však odjeli vykládat věci a spát...

Celkově mám z akce dobrý pocit. Hlavně z toho, že se na Frýdlantsku začíná něco dít. Proto neváhejte, choďte na koncerty i na Frýdlantsku a nebojte se platit za vstup. Několik lidí odmítlo zaplatit za tuto akci 100,- Kč a odjeli domů. Myslím, že by té stovky nelitovali. Překvapila mě i účast lidí, která se dle mého - často špatného - odhadu pohybovala kolem 50-70 fajn lidí, což do Stodoly bohatě stačí na to, aby byla solidně zaplněná.