Stárplej 2012 vyhráli liberečtí grungeři The Scoffers

Stárplej 2012 vyhráli liberečtí grungeři The Scoffers

Pátek 15. června byl dnem vyvrcholení soutěže amatérských kapel Stárplej 2012. Během semifinálových kol, které probíhaly v období od února do května v Klubu Na Rampě v Jablonci nad Nisou, porota a diváci vybrali finálovou pětku kapel - The Rusty Tubes, The Scoffers, IceFlame, Swanflower a 9431. Moderování se jako vždy ujal Martin Kadlec a do poroty zasedli Petr Jakimiv, Martin Bauer, Jan Mikulička a za náš web já :)...

 

Turnovští Swanflower si vylosovali nevděčné číslo jedna a finále zahájili. „Podstatou hudby kapely  Swanflower jsou atmosférické rockové skladby s důrazem na pevnou rytmiku a chytlavé melodické linky," píše o sobě kapela na svém bandzone profilu - a nelze jinak, než souhlasit. Swanflower odehráli výborné vystoupení, kterým hned na úvod - jak poznamenal Jan Mikulička ve svém hodnocení - nasadili pomyslnou laťku pekelně vysoko.

IceFlame z Liberce naložili divákům porci progresivního metalu. Styl muziky, který reprezentují např. kapely Dream Theater či Opeth, je na Liberecku skutečně výjimečným jevem a diváci tak byli z výkonů muzikantů překvapeni a nadšeni - především kytarista a klávesák si to neskutečně dávali  a pokud v nějakých 17 letech hrají na své nástroje takhle výborně, jsem zvědav, co budou předvádět v budoucnu.

Jako třetí vystoupili liberečtí grungeři The Scoffers, pro které to byla již druhá finálová účast v  soutěži Stárplej v řadě. V loňském roce jim vítězství jen těsně uteklo a letos si tedy kapela chtěla  takříkajíc spravit chuť. Stejně jako v semifinálovém kole, i ve finále odehráli The Scoffers bezchybný set sestávající z písniček z právě vydaného dema - asi nejvíce se v kotli pařilo na pecku Stop Analyze a mezi diváky tancovala i panda! ;)

Mladí jablonečtí pankáči The Rusty Tubes byli - alespoň pro mě - takovým černým koněm soutěže. Hned v prvním kole zaujali svou energií, projevem a texty a - pro mnohé nečekaně - postoupili do finále soutěže. Osud ale The Rusty Tubes ve finále nepřál - po dlouhých technických přípravách a zvučení hned v první písničce praskla struna na kytaře a její výměna zabrala podstatnou část zbytku času, který kapela měla na své vystoupení. Asi nejvíce lidi rozpařila skladba Dědek, která je věnována našim starším spoluobčanům, které potkáváme v autobusech a supermarketech. Škoda, že The Rusty Tubes nemohli svůj set odehrát komplet, pravidla soutěže jsou neúprosná, ale věřím, že příští rok se kapela přihlásí znovu a dotáhne to minimálně tak daleko, jako letos.

Na divokou kartu poroty postoupila z posledního semifinálového kola tanvaldská ska-rocková partička 9431. Ta hned v úvodu vysvětlila původ svého názvu a pobavila nejen moderátora Martina Kadlece. V dobré náladě se pak neslo i celé vystoupení. Je fajn, když kapela umí přenést dobrou náladu z pódia do publika. Od první skladby Kouzelník bylo jasné, že 9431 jsou ve finále letošní Stárplej zcela oprávněně a na závěr zamotali divákům i porotě hlavu. Asi nejvíce se divákům líbila závěrečná pomalá píseň (název se mi bohužel nepodařilo zjistit), kterou zpěvačka Martina zazpívala velice procítěně a místy z toho docela běhal mráz po zádech.

Kolem půlnoci se porota odebrala sečíst hlasy své i divácké a o necelých dvacet minut později již bylo rozhodnuto. A jak to tedy letos vše dopadlo?

Nejlepším zpěvákem finále se stal Tomáš Pospíšil (The Scoffers).

Nejlepší basák: Václav Jahoda (Swanflower).

Nejlepší kytarista: Ondřej Prchal (The Scoffers).

Nejlepší bubeník: Josef Kvapil (9431).

Nejlepší klávesák: František Růžička (Ice Flame).

Zvláštní cenu předsedy poroty za výborné zvládnutí stresové situace a moderování vystoupení získal bubeník Jan Duda (The Rusty Tubes).

Cenu diváků získali The Scoffers.

Součet hlasů diváků a poroty určil za vítěze páteho ročníku regionální soutěže kapel STÁRPLEJ 2012 libereckou grungeovou kapelu THE SCOFFERS.


Pátý ročník Stárpleje je tedy minulostí a já věřím, že tato soutěž bude mít příští rok další pokračování. Za náš web tímto děkuji Klubu Na Rampě za to, že jsme měli možnost spolurozhodnout o letošním vítězi. Našim redaktorům (Jitce a Petrovi) děkuji, že zasedli do poroty a rovněž pomohli zdokumentovat průběh pátého ročníku soutěže Stárplej. Tak zase zase rok!

Kompletní fotogalerii z této akce najdete zde!

Fotogalerie: 
Swanflower
IceFlame
The Scoffers
The Rusty Tubes
9431
The Scoffers