Šestý ročník Stárplej zahájen

Šestý ročník Stárplej zahájen

V pátek 15. února začal, v Klubu Na Rampě, v pořadí již šestý ročník soutěže převážně regionálních amatérských kapel Stárplej 2013. První kolo bylo v mnohém netradiční. Oblíbeného moderátora Martina Kadlece tento večer zastoupila jeho kolegyně z KÚD – Slaměnka. Nezahrála žádná jablonecká kapela a dokonce vystoupila i jedna přespolní.

Ortel nad kapelami vynášela porota ve složení Martin Bauer, Petr Jakimiv, Milan Lamač a já.

Číslo jedna si vylosovala turnovská kapela SOUNDFALL. Pětičlenná formace zasahující hned do několika hudebních žánrů, nezačala vůbec špatně. Bohužel výkon během vymezeného času nijak negradoval. Zpěvák zápolil s intonací, ačkoliv do některých partií se správně opřel a jeho hlas zněl velmi dobře. Písně obsahovaly mnoho instrumentálních pasáží, které byly nástrojově dobře zvládnuté. Bohužel celkový projev nejevil přílišné nadšení a byl spíše vlažný.

Druhým vystupujícím byl LUDĚK. Kytarista Zbyněk a zpěvák/vypravěč Honza byli jakýmisi zprostředkovateli Luďkovy podstaty. Každá píseň vyprávěla příběh o jedné etapě Luďkova života. Začali jsme dětstvím, skladbou Těžký tašky. Dechovkový úvod překvapil asi všechny přítomné. Zpěvák s ortézou a berlemi, kterými mimochodem doprovázel celý svůj pódiový projev, spolu s kytaristou, mi připomněli dvojici Suchánek-Genzer a jejich hudební počiny. Dechovková část se střídala s funkovými pasážemi a spolu s vtipným textem a frázováním vznikl velmi chytlavý song. Druhá skladba, s názvem Sběratel, pojednávala o Luďkově dospívání a seznamování se ženami. Následovaly Kravál, Soustružník a Bufet. Všechny doporučuju k poslechu. Je to přesně typ humoru, ve kterém jsme my Češi silní. Klukům uškodilo použití samplů, ale je to to jediné, co se jim dalo vytknout. Jejich výkon byl zábavný, energický a nápaditý.

Do druhé poloviny soutěžního večera jsme vstoupili za doprovodu kapely CZE-HUN. Pětice drsných kluků z Bozkova ohlušila celou Rampu. Po prvním songu Dej ránu jsem se bála, že zpěvák padne vysílením z vyčerpávajícího výkonu. Nakonec ale zvítězil nad alkoholovým opojením a s přehledem vydržel řádit celý vyměřený časový limit. Ačkoliv nejsem vyznavačkou metalu, hard rocku a podobných žánrů, Cze-Hun mě dokázali nadchnout pro svou muziku. Všichni kluci hráli s plným nasazením a byli výborně sehraní.  Až na poslední song Katastrofy, který byl pouze nekončícím řevem, bylo jejich vystoupení kompaktní bez jakýchkoliv výkonnostních výkyvů. Zvlášť bych chtěla vyzdvihnout bubeníka, který svým umem za bicími opravdu oslňoval.

Jako čtvrtí vystoupili THE TWAIN. Mladé tříčlenné liberecké seskupení nám předvedlo pouze převzaté skladby, což považuju za zásadní handicap. První zazněla píseň Set fire to the rain. Zpěvačka a baskytaristka Nela příliš dobře neintonovala a působila velice ustrašeně, přestože bylo evidentní, že hlasovou dispozici na tuto píseň má. Během vystoupení se malinko rozezpívala, ale ani tak nemůžu tvrdit, že by mě její výkon přesvědčil. Podobně bázlivým dojmem působil i bubeník Vojta. Nejvíce se prosazovala, zvlášť komunikací směrem k publiku, kytaristka a vokalistka Anička. V podání The Twain jsme slyšeli ještě skladby Tribute, Rolling in the deep, Mercy nebo Feeling Good. Rozhodně oceňuji odvahu všech tří, ale ubrala bych mluvení mezi skladbami a zaměřila bych se na vlastní tvorbu. Jedině songy složené přímo na tělo je mohou posunout o kus dál.

Poslední soutěžící za námi přijeli ze středních Čech, tuším, že alespoň jeden ze členů z Benešova. Kapela PEJSCI NA GRILU se prezentovala jako parta neúspěšných striptérů, kteří nebyli obdařeni přílišným mužstvím. Kluci zahráli převážně rockově laděné písně s, na první poslech, ne zcela srozumitelnými texty. Jejich vystoupení pro mě nebylo příliš výrazné, ale rozhodně ho nemůžu hodnotit jako nepodařené. Bubeník se snažil, co to šlo, aby rozproudil publikum. Jako bývalý striptér odhodil i triko a při poslední skladbě půjčil činel a paličky hloučku posluchačů, ale jeho aktivita bohužel nepadla na úrodnou půdu. Přece jen není snadné dělat frontmana ze zadní části pódia. Snad mu příště oba spoluhráči pomůžou a jejich tvůrčí snažení získá požadované grády.

Rozhodování nebylo hned v úvodu soutěže vůbec jednoduché. Žádná z kapel se neprojevila jako jasný vítěz a nízká účast a tedy divácké hlasy a hlasy jednotlivých kapel nám pořádně zamíchaly pořadím.

Tento večer se za individuální výkony udílely ceny nejlepšímu zpěvákovi a kytaristovi.

Přes intonační nejistotu získala ocenění za nejlepší pěvecký výkon Nela Sasková z The Twain.

Na kytaru se nejlépe předvedl Lukáš Václavík z kapely Soundfall.

Zvláštní cenu poroty si odnesl bubeník Denis ze skupiny Pejsci na grilu, a to rozhodně ne za striptýz, ale za neutuchající snahu pobavit přítomné publikum.

Diváci udělili nejvíc hlasů formaci The Twain.

Cenu Klubu Na Rampě získal Luděk.

A vítězem prvního kola se stal….

Martin Bauer dal svůj hlas Luďkovi, Petr Jakimiv hlasoval pro CZE-HUN, Milana Lamače nejvíce oslovili Pejsci na grilu a moje volba padla na CZE-HUN.

Gratulujeme kapel CZE-HUN, která tímto postoupila do červnového finále a zveme vás na další kolo Stárpleje, které se koná v sobotu 9. března.