Pálíme vlaštovky: nová deska Exil 51 dokáže překvapit

Exil 51 - Pálíme vlaštovkyMladá liberecká kapela Exil 51, tvořená bývalými muzikanty kapel Apex, Mystream a Lorely, namíchala na svém debutovém albu chutnou směs progresivního a kytarového rocku. Navíc deska nabízí několik opravdových hitů…
 

Kapela, která dokáže překvapit. To jsou liberečtí Exil 51, pohrobci skupin Apex, Mystream a Lorely.

Jejich debutové cédéčko Pálíme vlaštovky přináší víc než desky jiných kapel. Zapomeňte na všední schéma typu sloka – refrén – sloka.

Tady do poslední chvíle nevíte, co se během písničky může odehrát. Příjemná nevědomost, mísená s napětím. Bravo. Skoro do každé písničky dostali muzikanti nějaký prvek jakoby odjinud, který však neruší, skladbu nerozbíjí, naopak je vítaným zpestřením.

Deska zní ryze současně; aby ne, když je klukům přes dvacet. Všichni muzikanti umějí, ale nikdo se nepředvádí. Hrají funkčně s citem pro celkový sound kapely a jen občas popustí nějakou tu parádičku – finesu. Pop rock, progresivní rock, kytarový rock, všechny tyhle rocky se tu mísí a dohromady tvoří náramně chutnou kaši.

Hodně jsou z toho cítit Mystream, v nichž původně figuroval klávesista Matyáš Veselý; od nich se však Exil 51 liší výtečným zpěvem. Za vypíchnutí stojí hlavně doprovodné vokály. Jsou příjemné, precizně vymyšlené, proplétají se a vlní do sebe.

Hity desky? Rozhodně úvodní Mayday, otvírák nervní, skákavý, těkavý, neklidný a palčivý. Když najednou vyjede hutný zatěžkaný riff jak od Audioslave, podpořený mrazivými klávesovými chóry, čelist padá až k zemi.

Výměna tělesná: příjemně odlidštěná s chladnými elektronickými zvuky. Robotické vyznění rozbíjejí vokály Martiny Krotilové a Renáty Pavlíčkové. Aneb jak zpívat o sexu s vtipem, nadhledem a nepůsobit vulgárně. Skvostná je také Belgická zima – depresivní trhák s valivým refrénem, a Dokud hrajem, žijem – byť text pojednávající o kapele a o hraní je trochu jalový, skladba sama je opravdová hitovka.

Album uzavírá vážná titulní Pálíme vlaštovky, postavená na majestátním klavíru, následovaná „jakobybonusem“ – instrumentální chill out verzí skladby Doufám; dlužno dodat, že je lepší než zpívané provedení.

Nápaditost muzikantská je korunována nápaditostí grafickou. Obyčejné papírové pouzdro na cédéčko zdobí trojrozměrná papírová vlaštovka, odkazující na typický styl libereckého výtvarníka Jiřího Vydry. Maximálně nepraktické, ale roztomilé.

Hodnocení: 70 %

FAKTA

Exil 51
Jan Odvárka: zpěv, kytary
Tomáš Prokop: baskytara, vokály
Matyáš Veselý: klávesy, vokály, perkuse
Vojtěch Šilhán: bicí, vokály

Web: bandzone.cz/exil51

Regionální mutace | Mladá fronta DNES – liberecký kraj