Ohlédnutí za 20. ročníkem Benátské noci

Jubilejní 20. ročník Benátské noci odstartoval již ve čtvrtek 26. července, a to Slovenským večerem, v jehož rámci se představily kapely jako Popcorn Drama, Tublatanka, No Name, Petr Nagy nebo Horkýže Slíže. Ačkoli v provozu byly ten večer pouze malé vedlejší stage a většina návštěvníků se na festival také teprve chystala, atmosféra už touhle dobou byla vynikající a všem bylo jasné, že se mohou těšit na víkend nabitý skvělou hudbou.

Fotogalerie Horkýže Slíže

První "oficiální" den festivalu Benátská noc, pátek 27. července, odstartovaly na malých stagích liberecké kapely, vítězové posledních dvou ročníků soutěže Stárplej, Post Pubescentos a The Scoffers. I přes nepříznivý čas vystoupení a úmorné vedro si však dokázali najít dostatek fanoušků.

Fotogalerie Post Pubescentos a The Scoffers

Spolu se stoupající teplotou ve veseckém areálu v Liberci stoupala i hvězdná obsazenost všech pódií. Po Support Lesbiens se na hlavní stage předvedli i Arakaini a Emil Kusturica se svou na festival netradiční, avšak velmi zajímavou hudební vložkou. Po něm už přišla na řadu kapela MIG 21. Ta v čele s Jiřím Macháčkem předvedla naprosto strhující show a do té doby poněkud ztuhlé a vedrem zpařené publikum konečně rozhýbala.

Fotogalerie Support Lesbiens, Polemic, Krucipüsk

Na vedlejší stage zatím vystoupily kapely Rybičky 48, punkáči N.V.Ú., slovenští skáčkaři Polemic i liberečtí veteráni Krucipüsk.

Okolo půl deváté večerní už začínalo být příjemněji. Za západu slunce vystoupil Jarek Nohavica a navodil v areálu takovou atmosféru, jakou zatím nikdo předtím -- na nátlak publika dokonce přidal ještě jednu písničku přes čas. Po něm už přišla řadu na hlavního headlinera večera i celého festivalu.

Kanadský zpěvák Bryan Adams vyběhl na pódium kolem desáté hodiny večerní a v tu chvíli ho na Benátské noci přivítala snad půlka Liberce. Návštěvníci neprodyšně zaplnili celý prostor před pódiem až ke stánkům. Další část publika pak zaujala „místa k sezení“ na vyvýšených pahorcích v zadní části areálu.

Fotogalerie MIG 21, Jaromír Nohavica, Bryan Adams

Po něm vystoupili další hvězdy festivalu, metalisti Gamma Ray a ti, kteří během vystoupení Bryana Adamse poslouchali na vedlejší stage Aleše Brichtu se tak konečně přesunuli do prostoru před hlavní pódium.  Po půlnoci pak ještě vystoupili Škwoři a Dymytry.

Druhý, sobotní den, začal téměř stejně, jako ten první. Úmorným vedrem a místní jabloneckou kapelou Exots na vedlejší stage. Dál pokračoval festival volněji s kapelami Vypsaná Fixa, Mňága a Žďorp nebo Jiřím Schmitzerem (který byl nakonec přeložen na vedlejší stage, zatímco kapela Turbo zahrála na hlavní… osobně s tímto krokem příliš nesouhlasím, a zcela narvaný prostor před malým pódiem, pokřikující „Prdel!“ mi dá jistě zapravdu).

Tou dobou se počasí začalo již pomalu kazit, krátká (ale vydatná) sprška však přišla většině návštěvníků vhod. Kolem šesté hodiny večerní vystoupila výborná zpěvačka Anna K. a předvedla jako tradičně výborný výkon.

Fotogalerie Anna K, Blue Effect

Po vystoupení Walda Gangu se však počasí začínalo pomalu a jistě kazit. S úderem do strun kapely Chinaski se spustil silný déšť následovaný bouřkou. Ten vydržel bez polevení až do vystoupení prvních headlinerů sobotního večera, kapely Kabát.

Kabáti na Benátské noci již tradičně předvedli nadupanou a efektní show, i přes krátké výpadky elektřiny způsobené bouřkou, což potvrzují tisíce promočených a zmrzlých, přesto spokojených fanoušků v blátě před pódiem. Ti, kteří během vystoupení nebo po Kabátech promočení odešli, však udělali ohromnou chybu.

Právě když tříhodinový déšť ustal se na vystoupení totiž připravovali finští Sunrise Avenue. Partička mladých muzikantů začala energicky a pomalu rozhýbávala české publikum, kterému není zase tolik známá. Když ale zahráli povedený remake Bohemian Rhapsody, nebylo před pódiem nikoho, kdo by nezpíval s nimi – a od té doby energie a nadšení mezi návštěvníky prudce rostlo. Vyvrcholilo v poslední písni, dobře známé Hollywood Hills. V tuto chvíli jsem už věděl, že nic lepšího mě asi na Benátské noci nepotká -- vystoupení Sunrise Avenue považuji osobně za vrchol nejen sobotního večera. Dále zahrály ještě ten večer kapely Mandrage a Vítkovo kvarteto.

Fotogalerie Sunrise Avenue (FIN)

Nedělní program začal velmi pestře, nejen hudebně. Po desáté hodině se představil František Ringo Čech se svým divadlem. V pět hodin odpoledne přišlo na řadu vystoupení Václava Neckáře spolu se skupinou Bacily. I přes zdravotní obtíže působil Václav na pódiu čile, kromě známých popových hitů zahrál i pár písniček z progresivního alba Planetárium. Je pravda, že tam měl v refrénu s vyzpíváním výšek značné potíže, nicméně i přesto šlo o naprosto výborné vystoupení.

Po něm přišel na řadu písničkář, proslavený především svými „protestsongy“ a lamač náctiletých dívčích srdcí, Tomáš Klus. Dál vystoupil Kamil Střihavka s kapelou a svými hity „Zemé vzdálená“ nebo „Když se snáší déšť“ si suverénně získal celé publikum.

Fotogalerie V. Neckář, T. Klus, K. Střihavka

Nedělní večer a tím celý festival zakončil poslední headliner, český zpěvák Daniel Landa. Ten také přes značné zdravotní potíže udržel tempo a nenechal své fanoušky vydechnout až do desáté hodiny večerní, kdy program 20. ročníku Benátské noci definitivně skončil.

Fotogalerie Daniel Landa

Celkově lze hodnotit festival veskrze pozitivně a i přes drobné nedostatky si každý mohl najít to své. Kromě dvou velkých a dvou menších stagí fungovala v areálu také Evropa 2 stage, která každý večer nabídla program v podání DJ Pavla Cejnara. Možnost vyžití nabízely také mnohé stánky, ať už horolezecká „plechovka“ od Gambrinusu nebo osvěžení v podobě bazénu od Semtexu.