Look-out! - Hello Everybody

Rok 2009 byl pro liberecké kapely ve znamení nových nahrávek/demíček/EP/alb. Den před Vánocemi pak spatřilo světlo světa album Hello Everybody punk-rockové partičky Look-out! Kapela nepodlehla módnímu výstřelku posledních let a vykašlala se na nahrávání v podomácku vytvořených studiích alá nadupaný notebook s ještě nadupanější zvukovkou a namířila si to rovnou do uznávaného pražského studia 3bees, kde v minulosti své nahrávky pořídily i takové hvězdy jako Prowizorium, Traband nebo Chinaski. Jaký je výsledek zhruba půlroční práce těchto čtyř nadšenců? Dozvíte se v recenzi…

Album obsahuje celkem 14 stop, které nabízejí 13 regulérních písní, intro a skrytý bonus ze samých začátků kapely. Koncept Hello Everybody je jasný – rychlé písně střídají ještě rychlejší energické vypalováky. Po intru, které po třetím poslechu desky začnete přeskakovat, na vás dýchne atmosféra kalifornské punk-rockové scény – píseň California jakoby naznačovala směr, kterým se posluchač následujících 48 minut bude ubírat – inspirace kapelami jako Blink182 nebo Offspring je zcela zjevná a rozhodně ne na škodu – posluchač může po prvních taktech posoudit, zda-li desku vypnout a zahodit, anebo jí natrvalo umístit mezi své oblíbené placky.

Rozebírat song po songu by asi nemělo příliš smysl – na desce se nacházejí skutečně pouze a jen rychlé či rychlejší písně s klasickou stavbou „intro – sloka – refrén – sloka – přechod – refrén“. Snad jen předposlední zprvu akustická Disappearing Existence lehce vybočuje – ovšem jen prvními čtyřiceti vteřinami. Co do instrumentální náplně jednotlivých písní, i zde zkušený posluchač zřejmě nenajde nic moc nového pod sluncem – všechny nástroje znějí tak nějak „klasicky“, dělají čest svému žánru a nesnaží se jakkoliv vybočovat ze směru, který jednotlivé skladby od začátku desky navozují. Jednoduché kytary se silnými vybrnkávkami, přímočaré našlapané bicí a nepříliš výrazná baskytara vás budou provázet celými téměř 49 minutami. Fanouška melodického rocku/punk-rocku nadchne, metalistu rozesměje. Anglické texty a projev zpěváka Komyho (jemuž občas přizvukuje baskytarista P.J.) budete buďto milovat, anebo nenávidět (že někdy použiji tohle klišé, bych opravdu nevěřil…). Texty nenabízejí odpovědi na zásadní filozofické otázky lidského bytí, o to přece také nikdo nestojí – tihle kluci zpívají o životě a problémech s ním spojených. Na desce tak najdete texty o tom, jak užívat života a neztrácet zbytečně čas, ale také vážnější témata jako třeba protekcionismus. Asi nejvíce mě svou energií a provedením zaujaly písně So What´s Now, Hello Everybody, Star Union a Sun Goes Down.

V čem je ale tato deska na místní poměry zcela výjimečná a proč jsem si ji vlastně vybral k recenzi? Je to zvuk a atmosféra nahrávky, která působí velmi kompaktně a tak nějak „lehce“, ale přitom nekompromisně, co se týče energie a drajvu. Těch 49 minut uběhne neskutečně rychle a když má posluchač v přehrávači nastavenou funkci „opakovat stále dokola“, vyruší ho od nekonečného punk-rockového dýchánku snad jen intro (ale to lze vymazat z playlistu!).

Look-out! svůj debut zbytečně neuspěchali a dali si na desce záležet. Pod taktovkou Honzy Balcara ze studia 3bees tak vznikla nahrávka, která může směle konkurovat zaběhlým českým punk-rockovým kapelám a může Look-out! posunout hodně daleko. Jak s tímto faktem naloží kapela, je už zcela na ní. Mně nezbývá nic jiného, než se přidat do zástupu fanoušků této party a doufat, že se jí investice do Hello Everybody co nevidět a třeba i několikanásobně vrátí!

Hodnocení: 8/10

Look-out! – Hello Everybody (2009)
Nahráno ve studiu 3bees

Album si můžete zdarma stáhnout zde!

Tracklist:

 1. Intro
 2. California
 3. So What´s Now
 4. The Truth Song
 5. Hello Everybody
 6. 7 Escapismes
 7. This World Is Mine
 8. Around the World
 9. Innocent
 10. Never Say Stop
 11. Star Union
 12. Stupid Boy
 13. Disappearing Existence
 14. Sun Goes Down

Celkový čas: 48:32