Hush a Open Air v Panterovi

Páteční večer 19. února 2010 měl pro mě hned dvě „poprvé“. Poprvé jsem zašel do Černého Pantera (bývalý Atelier v Pražské ulici) na živou hudbu – dosud jsem zde byl pouze na rock´n´roll párty, kterou tu každý měsíc pořádá David Rákosník – a poprvé jsem měl možnost uslyšet a uvidět naživo novou libereckou kapelu Open Air. Do Pantera jsem dorazil krátce po 19. hodině, kdy už zvučili právě zmínění Open Air. Rockové akce začínají v Černém Panterovi o trochu dříve, než je obvyklé v jiných klubech, prostor je v historickém jádru Liberce, takže se zde živá muzika dá prezentovat pouze do dvaadvacáté hodiny…

Pop-rockoví Open Air se pustili do hraní zhruba v půl osmé. Jde o pětičlennou kapelu v čele se zpěvačkou Petrou „Pattie“ Štěpánkovou, kterou liberečtí posluchači v minulosti mohli zaslechnout třeba v nahrávkách kapel May Day nebo Pech. Open Air spolu hrají teprve od dubna minulého roku, znát to na nich ale rozhodně není. Vesměs jde o vyzrálé muzikanty, kteří už mají něco odehráno – oba kytaristé (Čeněk Beran a Pavel Starý) ovládají svůj nástroj na hodně slušné úrovni a díky míšení pop-rockových prvků s bluesovými, ale i tvrdších rockových riffů, si každý přijde na své. Basák Adam Radiměřský se svou pětistrunnou kráskou také nezahálel a především na jeho slapy byla radost pohledět. Vše zezadu jistila liberecká bubenická jistota v podobě Jana „Pudinga“ Rulce. Open Air začali písní Under Pressure, což je jedna ze zhruba desítky autorských písní, které ten večer zahráli. Na bandzone profilu kapely si zatím můžete poslechnout čtyři písně, ze kterých mě v live provedení nejvíce zaujala skladba It´s Over, která má dle mého názoru onen pověstný „silný refrén jak hovado“. Nedílnou součástí koncertního projevu Open Air jsou zatím (možná napořád) i cover verze známých hitů – zazněla tak např. píseň Sweet Dreams od Beyoncé nebo Poker Face od Lady Gaga v rockovém provedení. Kapele při tomto hitu zahostoval zpěvák z JAR! :-) Rád bych vyzdvihnul výkon Petry Štěpánkové, o níž bylo na začátku koncertu avizováno, že je nachlazena a její výkon měl tedy být úměrný jejímu zdravotnímu stavu – no upřímně jsem zvědav, jak jí to zpívá, když je zdravá, nezpozoroval jsem totiž jedinou větší chybu. Navíc barva jejího hlasu je na místní poměry výjimečná a zpěvačka má ten správný „drajv“. Open Air svůj teprve druhý koncert zvládli na jedničku a určitě všem doporučuju navštívit jejich blížící se vystoupení v libereckém klubu Vlak, které se uskuteční již v pátek 26. února 2010 a kapelu ten večer podpoří ještě liberecká Philharmonica.

Krátce před jedenadvacátou hodinou začala zvučit kapela z Liberce nad Nisou. Co říci k „Hašákům“, aniž bych nezopakoval již řečené? Asi těžko se v Liberci najde někdo, kdo by kapelu Hush alespoň jednou nezaslechl. Michal Kurilla (zpěv, kytara), Jan Mikulička (basa), Ruda Hancvencl (kytara) a Jan Kubánek (bicí) spolu v této sestavě již nějaký ten pátek hrají a historie kapely sahá až někam do roku 1996. Rozhodně ale nejde o žádné vykopávky, naopak jejich koncerty jsou plné energie a nejinak tomu bylo i v pátek 19. února 2010 u Černého Pantera. Kapela sázela jeden hit za druhým a nejednoho návštěvníka donutila k lehkému pohupování na židli a dupání do rytmu rockových skladeb s nádechem brit-popu či punk-rocku. Hollywood, She´s So Neat, Radio, S.O.S. nebo All Behind – to je jen stručný výčet zhruba hodinového setu, který byl navíc okořeněn i novějšími kousky, ve kterých kapela koketuje s češtinou (Plyšovou rybičku, co nepotřebuje vodu pít, jsme si prozpěvovali u stolu všichni). Těžko říct, jestli čeština kapele sedí více nebo méně, Michal Kurilla má sympatický projev v obou jazycích a rozhodně to je další zajímavý prvek dodávající této liberecké skvadře cosi nového na rozmanitosti. Hush skončili přesně s úderem 22. hodiny a určitě uspokojili všechny návštěvníky, kterých sice nebylo mnoho (kolem 30–40), ale zato vytvořili oběma kapelám skvělou atmosféru klubového koncertu.

Závěrem bych chtěl touto cestou pochválit zvukaře Dejva za výborný zvuk! Trochu jsem zpočátku nevěřil, že by se tento prostor dal kvalitně ozvučit – přesto tomu tak bylo a i díky tomu budu Černého Pantera navštěvovat snad o něco častěji, než doposud.