Hudba až z Heršpícia

Zdravím čtenáře LBCmusic.cz! Dnes bych vám rád představil nové album Hudba z Heršpícia od liberecké kapely Mystream. Né, že bych se rozhodl pro kariéru recenzisty-profesionála, ale vedl mě k tomu jiný důvod. Album se maximálně povedlo a byla by škoda, kdyby se o něm nedozvěděli ti, kteří kapelu Mystream moc neregistrují. A já vás tady dnes přesvědčím o tom, že už jen kůli tomuto albu by jí měl znát každý, kdo se hudbě věnuje a nejen aktivně!

Takže úvodem bych projel zvukovou stránku. Zvuk se skutečně povedl a myslím si, že nebudu přehánět, když řeknu, že je to hlavně zásluha Honzy Hladíka, který na tomto albu nechal kus hódně solidní práce. Řekl bych, že volba Brainstorm studia byla tou nejlepší ;-).

Táák. A teď k hudbě. Hudebně Mystream opět pokročili a tentokrát trochu omezili alternativu ve prospěch popovějších a stravitelnějších věcí pro širší publikum. Ale nebojte, pořád se jedná o dost slušnou alternativu – žádnej ubohej jednoduchej komerční šit :-). Na albu naleznete přímočaré vypalovačky (Ďábelská), dále atmosferické pecky (Návrat do Paříže, Martingale), balady (Marně si vzpomínám, Potopa) a také písně, které se vymykají jakémukoli škatulkování (Ústeckej Blues, Klame mě zdání). CD obsahuje celkem 11 skladeb a musím s čistočistým svědomím říci, že až na jednu jedinou pecku si album pouštím s tlačítkem REPEAT :-). Tím chci říct, že album je kvalitou dost kompaktní a nenaleznete na něm žádný propadák, což je na liberecké poměry slušnej „VOLE NÁHUL“.

Rád bych ještě zmínil své nejoblíbenější momenty alba (samozřejmě je to subjektivní, ale tohle prostě musím zmínit). Jedním z nich je určitě intro skladby Martingale – klávesový úvod plus následující drum and bass, který dle mého vyústí v jednu z nejlepších písní alba. Dalším nezapomenutelným zážitkem je hostovačka Yanky ve skladbě Návrat do Paříže. Píseň samotná je hodně povedená, ale sametový hlas zpěvačky z Just4funk tomu dodá tu správnou, místy až tryskající, šťávu. RistekP to Yanka. Dalším momentem je songa Potopa, kterou jsem si o Vánocích pouštěl téměř pořád. Jedná se o baladu-ploužák s neuvěřitelnou atmosférou a se skvělým textem. Tím se ještě dostávám k textům.

Texty jsou dle mého názoru solidní, ale to ať si posoudí každý sám dle svého gusta. Já bych je na škále od jedné do deseti ohodnotil asi slušnou sedmičkou. Ale opakuji, album je kompaktní jak „KRÁVA“. Není tu žádný text, u kterého byste si ťukali kladivem na čelo. Tolik k textům.

Na závěr ještě vzdám hold všem „klukům“ z Mystreamu – především bubeníkovi (da drummerovi) Vojtovi – který složil 7 z 11 skladeb, dále Adamovi, který také nezahálel se svými 4 kousky (navíc se jedná o hlavního textaře grupy) a pak Matyášovi, jenž se blýsknul geniálním intrem k Martingale. Ostatní členové se sice až tolik nepodíleli na skladbě, ale na druhé straně také odvedli skvělou práci při nahrávání jako již zmínění V+A+M. Zpěvy jsou intonačně jak mají být, rytmika šlape, jak by šlapat měla a víceméně na albu není žádná za zmínku stojící chyba. Celé album můžete poslechnout na bandzone.cz/mystream.

Tak to by bylo ode mě vše a už se těším na další kousek od pánů z „Mého toku“.

Zdarec rockec! [dabazz]

Hodnocení: 9/10

==========================================

Recenze alba z MF Dnes (text: Jan Mikulička):

Mystream nevědí, co bude dál.Deska se jim ale docela vydařila

Bude to deska na rozloučenou? Pokud ano, byla by to škoda.

Mladá liberecká skupina Mystream zrovna řeší personální problémy a zatím není jisté, kdy a jak bude pokračovat. Držme palce aby vše dobře dopadlo; zatím poslední album Hudba z Heršpícia zní totiž velmi slibně. Vyspělá muzika. A to je klukům teprve dvacet nebo lehce přes dvacet.

Desku startuje parádní stereo efekt bubnů, přelévajících se z reproduktoru do reproduktoru a ústících v slušný otvírák desky, skladbu Ďábelská s šlapavým refrénem a potenciálem na hit.

Totéž platí i o následujícím Ústeckém blues a ještě o pár dalších. Mystream se povedlo to, co zdaleka každý nezvládne: Ačkoliv je každá skladba jiná, působí dohromady jako dobře sladěný celek. Deska je kompaktní, nic nevyčnívá, nic netahá za uši.

Příjemné zpestření nabízí něžná píseň Návrat do Paříže s hostující zpěvačkou Janou Karpíškovou z liberecké skupiny Just4Funk. Dokáže hlas z cédéčka pohladit? Ten její ano.

Následující Klame mě zdání pak odhaluje to, čím Mystream dokáží překvapit a co v libereckém měřítku podobně dokázali snad jen Need For Speed (budiž jim země lehká). Hrátky s rytmem. Kapela se nespokojí jen s tím, aby si posluchač poklepával nohou na čtyři doby. Pozorně poslouchejte a zkuste si v duchu počítat. Rytmy jsou místy nepravidelné, kostrbaté, ale je to záměr. A to se ještě kapela na této desce poměrně krotí, dokáží i onačejší kousky.

Album se rodilo z převážné části v libereckém studiu Brainstorm, které je mezi regionálními skupinami už skoro pojmem, Zvuk desky vyloženě nenadchne, ani nezklame; vše je tak, jak má být, kytary drhnou, bubny bouchají, zpěvák zpívá. Lahůdkou jsou ovšem klávesy a doprovodné, často jen nenápadné elektronické šumy, ruchy a zvuky, které jednotlivé písničky koření.

Právě klávesista Matyáš Veselý je malým objevem a specielně jeho práce přispívá k tomu, aby se Mystream nedostali do škatulky „jedni z mnoha“.

Škoda že podobné štěstí neměla skupina při volbě zpěváka. Jan Rosenberg i Josef Vychtera rozhodně nezpívají špatně a vokály na desce jsou solidně promyšlené. Ale Mystream by si zasloužili něco trochu jiného: jediného a zároveň jedinečného, osobitého a nezaměnitelného lídra s magickým „něčím“ v hlase, který by posluchače svým charismatem přinutil pouštět si desku pořád a pořád dokolečka.

Mystream – Hudba z Heršpícia (2009)
Nahráno ve studiu Brainstorm

Album si můžete poslechnout na bandzone.cz/mystream!

Tracklist:

 1. Žádnej špatnej sen
 2. Casino vs. J.M.
 3. Martingale
 4. Návrat do Paříže feat. Yanka
 5. Až mi dojdou síly
 6. Potopa
 7. Hudba z Heršpícia
 8. Marně si vzpomínám
 9. Ústeckej blues
 10. Ďábelská
 11. Klame mě zdání

Celkový čas: 40:06