BitMaP Trio pokřtilo nové CD

V sobotu 9. dubna v 19:00 se v Experimentálním studiu Lidových sadů uskutečnil křest nového CD jazzové formace BitMaP Trio. Příjemně mě překvapilo, kolik lidí na tuhle akci dorazilo, sál byl plný. Hned u vstupu se prodávalo CD Schuplik Jam. Sice jsem z několika nahrávek, které jsem si na bandzonu letmo poslechla, věděla, že jsou kluci vážně dobří, ale se zakoupením disku jsem chtěla počkat až po koncertě. Ovšem jak BitMaP Trio spustilo, bylo mi jasné, že jejich CD nesmí v mé sbírce chybět. Najednou jsem nemohla uvěřit, že sedím v sále v Liberci a ne někde v pražském nebo ještě lépe newyorském jazzovém klubu…

BitMaP Trio – Gusta Bernard pianista, aranžér, skladatel a leader kapely, Standa Mayer basový kytarista/kontrabasista a Honza Prchal bubeník se uvedli původní skladbou s názvem Light Bass jako trio, ale další věci hráli již za doprovodu svých hostů. Mezi prvními se na pódiu přidali Michal Kašpárek na trumpetu a Ondřej Štěpán na tenorsaxofon (a také na sopránový saxofon!). Hned jak začal hrát trumpetista, byla jsem poměrně zklamaná. První skladba se mu moc nepovedla. Tóny nebyly jasné a čisté, jak by se od zvuku trubky očekávalo. Ve velmi profesionálním seskupení se právě on projevil jako nejslabší článek. Saxofonista, to je jiná! Ondra Štěpán hraje nádherně. Když na scénu ke klukům přišla zpěvačka Kristýna Rissová, pouhá její přítomnost celý sál rozzářila. Vůbec nevím, jak popsat mé nadšení z jejího výkonu. Nejen, že perfektně zpívá – tak uvolněně, lehce – má velmi příjemný a naprosto čistý hlas, skvěle pracuje s dynamikou – i v úplném piano pianissimu je v jejím zpěvu vše, co tam má být. Kromě toho na pódiu skvěle vypadá a výborně se pohybuje. U písničky Stuck On A Stranger švédské zpěvačky a skladatelky Frederiky Stahl mi naskočila husí kůže, jak tuhle věc Kristýna úžasně podala. Zkrátka Kristýna Rissová, to jsou samá superlativa. V první půlce se ke všem přítomným připojil ještě Ondřej Prchal na kytaru.

Po několika písních BitMaP Tria & hostů se v sále Experimentálního studia rozezněla muzika liberecké kapely Pop St. Clare. Obsazení na pódiu se však změnilo jen částečně. Zůstal tu trumpetista Michal Kašpárek a za bicími Honza Prchal, který na tomto večeru zastoupil stálého bubeníka kapely. Pětičlenné seskupení, které se dalo dohromady na kolejích v Harcově, bych zařadila do škatulky rock-pop-alternativa. Tato kapela se od jiných odlišuje zařazením partů trubky do své tvorby a také tím, že na baskytaru tu hraje slečna. Pop St. Clare hráli krátce, ale jejich vystoupení se mi líbilo.

Po čtvrthodinové přestávce nastoupil opět hlavní interpret večera BitMaP Trio & hosté. Svůj dokonalý um předvedl saxofonista Ondra Štěpán v písni Gusty Bernarda Ospalá Latina. Po pár hudebních kouscích se přistoupilo k očekávanému křtu. Kmotry se stali Rudolf Mihulka a Jan Prchal. Po přípitku pozval Gusta na pódium svého tatínka, aby s nimi zahrál skladbu Erica Claptona Ruthie. Hned bylo jasné, kde se vzaly Gustovy hudební vlohy.

Málem bych zapomněla zmínit bezvadnou moderaci Gusty Bernarda. Je ideálním příkladem úsloví „méně znamená více“ – během svých řečnických vstupů toho příliš nenamluvil, ale pokaždé pobavil celé publikum. Jediné, co mi večer kazilo, bylo neukázněné obecenstvo. Lidé neustále chodili sem a tam, během vystoupení se nahlas bavili. V sále, kde je všechno slyšet je to hrozná neúcta k vystupujícím. V každém případě jsem moc ráda, že BitMaP Trio existuje a vypadá to, že má i velmi dobře našlápnuto. Pro moderní jazz to bude velký přínos. Kluci mají navíc široký záběr. V jejich repertoáru se objevuje jazz rock, prvky progressive jazzu, ale také swing – píseň Harolda Arlena It´s Only A Paper Moon navodila atmosféru poloviny 30. let 20. století, kdy byly na vrcholu velké orchestry takových jazzových osobností, jakými byl například Count Basie nebo Benny Goodman.

Skláním se nad skladatelským uměním Gusty Bernarda – ve svých věcech má rytmické i harmonické parádičky. Kromě již zmíněných skladeb mě oslovilo Lógr Blues, ve kterém se projevilo nejen skladatelské a hráčské nadání Gusty, ale také jeho kolegů, zvláště Standy Mayera. Muzikantskou lahůdkou pro mě byla pilotní píseň z nového CD Schuplik Jam. Rudolf Mihulka při svém kmotrovském proslovu přál klukům mimo jiné hodně nových nápadů. K tomuto přání bych se ráda připojila a netrpělivě budu očekávat další počiny této trojce  – sedmičky.