Kniha Divadlo F. X. Kalby

https://www.facebook.com/events/455563104514207

Milí přátelé,

chtěl bych Vás požádat o pomoc, vyzvat Vás k účasti na projektu, který se z nápadu vydat knížečku o vzniku jedné divadelní hry, rozrostl do představy, kterou jsem nazval DIVADLO FXKALBY – PHOTOBOOK.
Jak jsem už řekl, první představou bylo zaznamenat vznik jedné hry divadla FXKALBY, punkové odnože známého libereckého divadla. Hra LSDown je doposud poslední autorskou hrou herce Tomáše Dianišky a kolektivu, který tvoří FXKALBU. Měla premiéru 15. 2. v Malém divadle v Liberci, pokud jste tam nebyli.)
Při uvažovaní, jak to celé udělat a při probíráním se množstvím fotografií, se samozřejmě brzy objevila myšlenka, zaznamenat to celé...

Jak to celé bylo, je a bude?

Jako rozený liberečák, jsem se do kotliny mezi dvěma hřebeny po několika letech vrátil. Uvědomil jsem si, že jsem se ocitl v prostředí rodícího se čehosi.
Činnost fotografa a novináře mě brzo svedla dohromady s libereckým divadlem a mladou hereckou generací, a také mnoha dalšími tvůrčími lidmi, kteří se přirozeně začali s touto skupinou doplňovat a propojovat. Přede mnou se postupně objevil obraz pulsujícího živého kulturního dění, libereckého undergroundu chcete li, který vzniknul spontáně, myslím díky příznivým okolnostem v mnoha různých oblastech. Jak se rodily další hry divadla FXKALBY, ty první jsme mohli vidět v již neexistujícím klubu Barandoff, rodily se i další události, jako byla několikrát kulturní přehlídka drinkArt, umělecké vernisáže v galeriích 3X3 a YAFA, točila se videa, produkovali se módní přehlídky, vzniknul divadelní festival WTF?!...
Dnes žijeme v období, kdy jsme na vlastní oči viděli poslední pátý počin FXKALBY, hru LSDown, která se zároveň stala první hrou, kterou Divadlo F. X. Šaldy produkuje jako součást svého dramaturgického plánu.
Myslím, že je to dobrý moment, pokusit se události posledních přibližně dvou let uspořádat do podoby fotografické knihy, která bude zprávou o tom co se odehrálo. A jsem přesvědčený, že s přibývajícím časem, stejně jako kterákoli fotografie, bude zrát i kniha DIVADLO FXKALBY. Nemůže to být jinak, jak víme, nic netrvá věčně. Nadšení studenti získávají tituly, jdou dál. Jak to bude, nikdo neví...

Čím budete listovat?

Rozsah obsahu, i fyzická podoba knihy je ve vašich rukou. Vše samozřejmě závisí na rozpočtu. V každém případě, mým cílem je vyprodukovat knihu roku.)
Základní osou knihy bude fotografická dokumentace pěti divadelních her Tomáše Dianišky a kolektivu. Je to hra Googling and Fucking, Pipinky z plakátu, Přísně tajné: Hrubá nemravnost, Mickey Mouse je mrtvý a LSDown. Kromě snímků z představení a z hlavních zkoušek, zde najdete další nepublikované snímky. A to nejen ty divadelní. Textová část bude více jazyčná a bude obsahovat rozhovory, recenze a další texty spojené s divadlem FXKLABY a také scénáře všech her Tomáše Dianišky i s videozáznamy představení, čímž se kniha stane velmi přínosnou i pro divadelní odborníky.
Jak jsem naznačil, poslední roky nebyly jen o divadle. Moc bych si přál, aby se do knihy podařilo zařadit i odkazy na další zmíněné události a kniha se tak mohla stát do určité míry i malou kronikou...
Chci Vás ubezpečit, že kniha vyjde. To jaká bude její přesná podoba, je také ve Vašich rukou. Znovu si Vás pro to dovolím požádat, o zapojení se do našeho projektu. Ať už se rozhodnete podpořit nás finančním vkladem nebo šířením informací, budeme Vám vděční. Věřím, že při listování stránkami knihy DIVADLO FXKALBY nebudete své energie litovat.

Díky za Váš čas.
Roman Dobeš.

Další informace:
www.indiegogo.com/FXKALBA